Erekcia - ako k nej dochádza

 

Erekcia je spôsobená nahrnutím krvi do penisu v okamihu, keď dôjde u muža k sexuálnemu vzrušeniu, ktoré je sprevádzané zrýchleným srdcovým pulzom, vyšším krvným tlakom a prehlbeným dýchaním. Aby mohlo ku stoporeniu dôjsť, musí vydať centrum erekcie tepnám signál k ich rozšíreniu. Krv sa potom nahrnie do toporivých teliesok v penise, ktorá sa tak naplní a zväčší.

Erekcia sa dá do určitej miery ovplyvniť vôľou, zároveň sa však jedná o automatický reflex. Sídlo vôle pre tento dej sa nachádza v medzimozgu, reflexy riadi miecha. Ak erekcia u niektorých mužov nenastane alebo nastane v nevhodnom okamihu, môže za to aktivita práve spomínaného centra.

Erekcia trvá po celú dobu sexuálnej stimulácie a končí výronom semena. K výronu dochádza v okamihu, keď sa muž dostane na vrchol sexuálneho vzrušenia. Potom dochádza k sťahom semenovodu a spermie z nadsemeníka sa, spolu so sekrétom prostaty, dostávajú do močovej trubice. Pri ejakulácii svaly hrádze vypudí rytmickými sťahmi spermie z močovej trubice. Ak sa dostane spermie von z penisu, hovorí sa mu ejakulát. A ako erekcia rýchlo prišla, tak aj rýchlo odznie. Cievy opäť dostanú signál a krv sa opačným mechanizmom z dutiniek vyprázdni.

erekcia2

 

erekcia ejoy

 

 

 

 

 

 

 

       

Čítajte aj:

 

 

Vytvorte si vlastnú webstránku zadarmo s redakčným systémom WebJET Cloud.

Zobraziť plnú verziu stránky